Ionut Tabultoc

26 septembrie 2008

CS Luceafarul Mihai Eminescu a produs astazi surpriza etapei a 7-a din liga C1, fiind prima echipa care reuseste sa invinga echipa buzoiana, Petrolul Berca.Dupa un meci nebun, echipa patronata de Verginel Gireada smulce 3 puncte foarte importante echipei care se bate pentru promovare. Se pare ca faptul ca jucatorii buzoieni au fost cazati la Hotel Maria, nu a fost o buna alegere (trebuia la hotel de 1 stea). Fotbalistii petrolisti au ajuns la teren ca o echipa mare, bine organizata.La ora 15:00 ei deja se pregateau de meci, in timp ce capitanul luceferilor, era inca in Botosani, se pregatea sa vina la meci. Nu intotdeauna cel bine organizat castiga, si Luceafarul a dovedit ca este o echipe ce merita sa evolueze in liga a 3-a. Partida a inceput cum nu se putea mai bine, o iesire gresita la ofsaid a buzoienilor in min 3, l-a adus pe Andrei Porfireanu, fata in fata cu portarul Petrolului, executandu-l din 11 m in coltul din dreapta. Urmatorele 10 minute, au fost un cosmar pentru Luceafarul care s-au aparat cum nu se poate mai bine.
Chiar daca dupa pauza, antrenorul petrolistilor l-a introdus in teren pe vedeta Romica Bunica (a marcat un gol de exceptie in partida Gloria Buzau - Steaua Bucuresti) , buzoienii nu au reusit sa inscrie, iar Luceafarul castiga partida de la Bucecea si urca pana pe locul 12 in clasament cu 8 puncte. (Ionut Tabultoc - Bucecea)